Stanovisko naší firmy ke “škodlivosti LED světla”

Spektra 04V poslední době se v médiích objevila celá řada článků a diskusí o škodlivosti LED světla, které vyděsily laickou veřejnost.
Tyto články uvádějí o LED diodách a LED osvětlení nepodložené a v celé řadě případů naprosto nesmyslné informace a mají bulvární charakter.
Naše firma se proto rozhodla vydat k tomuto tématu následující prohlášení.
Naše stanoviska jsou doložitelná fakty.

Světlo produkované LED diodami poškozuje zrak
Není pravda !
Veškeré elektromagnetické záření emitované bílou LED  diodou se nachází ve viditelné části světelného spektra a na rozdíl od zářivek bílá LED dioda  neemituje žádné ultrafialové záření.

Modrá složka světla LED diod je škodlivá
Není pravda !
LED diody mají vyrovnané barevné spektrum s odpovídajícím podílem modré složky stejně jako např. sluneční světlo.

Světlo LED diod způsobuje nespavost a bolesti hlavy
Není pravda !
Příčina těchto problémů tkví v našem nezdravém životním stylu, kdy do pozdních večerních hodin pracujeme s displeji noteboooků a tabletů, které mají pro vysokou svítivost a kontrast podsvit realizovaný studenou LED bílou barvou se značným podílem modré složky. Namodralý světelný odstín pak stimuluje naši výkonnost a udržuje naši pozornost až do pozdních večerních hodin a do poslední chvíle před spánkem. Namísto večerního odpočinku a relaxace tedy zvyšujeme naši celkovou celodenní únavu, o stresu z řešených problémů nemluvě.

LED světlo bliká
Nebliká !
Průběh světelného toku generovaného LED diodou kopíruje průběh napájecího proudu a ten je při správném způsobu napájení LED konstantní. Pokud Vaše např. LED žárovka viditelně bliká nebo mrká, nahraďte ji LED žárovkou od renomovaného  výrobce, která bude možná o něco dražší, ale nebude mít technicky problematické cenově low end řešení napájení.

Světlo LED diod oslňuje
Neoslňuje !
Nebezpečí oslnění nebo dokonce poškození zraku při přímém pohledu z bezprostřední blízkosti platí pro každý intenzívní světelný zdroj. Pořiďte si LED svítidlo přiměřené účelu, pro který jej chcete použít, a které splňuje všechny legislativní požadavky na osvětlení.