Modrá je dobrá …

Není pravda, že…

 • LED světlo škodí lidskému zraku
  Neškodí. Světlo vyzařované bílými LED diodami je plnospektrální a veškeré vyzařované vlnové délky se nalézají ve viditelném spektru. LED tedy neemitují žádné škodlivé záření jako je například škodlivé ultrafialové záření u zářivkových trubic.
 • LED světlo má nepřirozenou modrou barvu
  Toto platilo kdysi v začátcích LED technologie nebo dnes pro některé cenové low end v praxi nepoužitelné výrobky. Dnešní moderní LED diody dosahují vyrovnaného světelného spektra a barva světla je volitelná v rozsahu od cca 2.500K do cca 10.000K a koeficient věrnosti barevného podání CRI je typicky 80+ případně 90+. Můžete tedy mít i ultrastudeně svítící LED, ale také LED svítící extrémně teple, případně si barevnou teplotu Vašeho svítidla můžete sami regulovat, je to jen na Vás. Pro běžný život je standardem barevná teplota 4000K a CRI=80+. Barevná teplota 4000K nejvíce odpovídá přirozenému dennímu světlu v místnosti a hodí se pro všeobecné použití. Nižší barevné teploty 3.000K a méně se používají pro odpočinek a relaxaci a barevné teploty cca 5.000K÷6.000K jsou vhodné pro pracovní prostředí, protože mají stimulační účinky a podporují výkonnost a soustředění.
 • Modré světlo LED diod poškozuje sítnici
  Nepoškozuje. Primární modrá složka světla bílé LED diody royal blue, která je dále pro získání plnospektrální charakteristiky výsledného světla dále obohacována vlnovými délkami generovanými fosforovým luminoforem, se nachází ve viditelném spektru a vnímáme ji ve spojení s ostatními vlnovými délkami spektra stejně jako modrou složku denního světla a stejně na ni reaguje i náš zrak.
 • LED diody oslňují
  Každý intenzívní zdroj světla oslňuje. Výrobci při konstrukci a výrobě svítidel podle oblasti jejich použití musejí splňovat celou řadu přísných norem a předpisů. Samozřejmě přímý pohled do reflektoru Vás oslní vždy a je jedno, jestli primárním zdrojem světla jsou LED diody, žárovka nebo výbojka.
 • Světlo LED diod nelze rozptýlit a vždy budou vidět barevné body
  Toto pravda je, ale jen částečně. Rozptýlit světlo LED diod je technicky relativně obtížné a čím je větší rozptyl, tím má svítidlo vyšší světelné ztráty. U designových svítidel budete určitě preferovat světelný vjem a se světelnými ztrátami nezbude, než se smířit. Naopak v průmyslovém prostředí bude pro Vás zásadní vysoká účinnost LED diod a při aktuálních výškách zavěšení low bay a high bay svítidel (cca 3m, resp. cca 6÷12m) a jejich vysoké svítivosti jednotlivé LED body stejně nerozeznáte.
 • Světlo LED diod nepříznivě působí na lidskou psychiku a způsobuje bolesti hlavy a nespavost
  Modrá složka světelného spektra obecně podněcuje organismus k činnosti a vyššímu výkonu. Modrým odstínem bílé jsou záměrně pro zvýšení barevného kontrastu a dosažení vysokého jasu podsvíceny displeje našich notebooků, tabletů a televizních přijímačů. Namísto odpočinku jsme tedy každý večer na jedné straně stimulováni modrou složkou světla displejů a na druhé straně na nás doléhá celodenní únava a stres. Viníkem našich problémů tedy nejsou LED diody, ale náš nezdravý, uspěchaný a elektronický životní styl. Barvou světla se dá regulovat i Vaše výkonnost a na trhu jsou svítidla, jejichž barevnou teplotu lze měnit. A pokud se před spaním namísto vyřizování posledních pracovních restů a mailové korespondence budete věnovat svým blízkým nebo četbě oblíbené knihy a nebo namísto chatování na facebooku půjdete na setkání se skutečnými přáteli z masa a kostí, pak se Vám v noci  bude spát určitě lépe.