LED světlo

LED světlo je nesmírně tvárné a dokáže být jakýmkoli světlem, jaké generují ostatní světelné zdroje nebo jaké se vyskytuje v přírodě. Nejen, že si můžete zvolit svítidlo přesně takových vlastností světla, jaké jsou pro daný účel nejvhodnější, ale můžete si  dokonce barevný odstín Vašeho svítidla nastavit osobně podle Vaší nálady a nebo můžete simulaci denních cyklů ve vašem domě nebo kanceláři nechat na sofistikovaných řídících systémech. LED světlo dokáže být vždy takové, jaké ho chcete mít.

Spektra 03 studená bíláStudené bílé světlo (cca 6000K) odpovídá svojí barevnou teplotou venkovnímu dennímu světlu.
Je namodralé a vzbuzuje pocit chladu.
Podporuje aktivitu, výkonnost a soustředění.
Hodí se pro venkovní osvětlení všeho druhu – osvětlení ulic, parků, veřejných prostranství, parkovišť, cest a dopravních koridorů, zahrad aj., osvětlení průmyslových prostorů – osvětlení výrobních hal, skladů, nákladových ramp, pracovních míst aj., v domácnosti se hodí pro osvětlení technicistních koupelen a kuchyní, WC, chodeb, komor, dílen, garáží, zahrad, venkovní svítidla okolo domu, nasvícení fasád, výklenků a venkovních architektonických prvků aj.
Studená bílá se využívá rovněž pro nasvícení reklamních ploch a podsvícení matnic v reklamních boxech a bilboardech. V obchodech, hotelech a restauracích se používá pro efektové osvětlení polic. Studená bílá se používá pro podsvícení displejů mobilních telefonů, tabletů, noteboolů, počítačových monitorů a televizí pro zvýšení vysokého barevného kontrastu a dosažení vysokého jasu.
Podle naší psychologie barevného vnímáni máme bílou obecně spojenu s modrým nádechem. V přírodě nám bílou vytvářejí oblaka, tekoucí voda a vodní tříšť, sníh a led. Ve městech jsme pod trvalým vlivem šedomodrého barevného podání městských prostranství a ulic, kde na šedivé povrchy chodníků, komunikací a fasád domů dopadá modré světlo oblohy a barevný nádech není kompenzován jinými barvami, zejména barvou zeleně, trávy, stromů, rostlin, půdy, květů aj. Venku pod modrou oblohou budou svatební šaty nevěsty vypadat namodralé. Při portrétování při denním světle v exteriéru používají fotografové pro oteplení pleťového odstínu zlaté odrazné desky. Silně namodralé je i světlo pod zataženou oblohou a za jasného dne ve stínu, kdy modré světlo oblohy není kompenzováno přímými slunečními paprsky. Namodralé barevné pigmenty se přidávají i do barev a nátěrových hmot, aby bílá byla “polar”, “ledová”, “jasná”, “clear”, “cool”, “zářivá” aj. I v běžné řeči používáme pro čistou bílou výraz “sněhobílá”.

Pro vnitřní osvětlení pracovišť se preferuje jako kompromis mezi neutrální a studenou bílou barevná teplota cca 5000-5500K jako tzv. denní, resp. průmyslová bílá. Je to barva denního světla při obloze lehce zatažené výraznými bílými mraky. Barevnou teplotu 5500K má světlo fotografických blesků a je to základní denní barevná teplota pro fotografickou techniku.

Spektra 03 neutrální bíláNeutrální bílé světlo (cca 4000K) odpovídá směsnému dennímu světlu v místnosti.
Hodí se pro každodenní běžné aktivity.
Je universální a barevně neutrální a nechává vyniknout přirozeným barevným odstínům interiéru a osvětlovaných předmětů.
Využívá se pro osvětlení obchodních center a pasáží, interiérů obchodů, osvětlení výloh, vitrín a polic se zbožím, osvětlení kancelářských a prezentačních prostor, pro hotely a restaurace, svícení a osvětlení exponátů v muzeích a galeriích, barevně neutrální osvětlení v domácnosti aj.
Venkovní denní světlo než se dostane do místnosti má posunuté barevné spektrum mnohonásobnými odrazy od okolního prostředí a je v místnosti modifikováno průchodem záclonami, závěsy, odrazem od stěn, podlahy, koberce nábytku aj. Pokud samozřejmě máte doma bílou mramorovou podlahu, bílý nábytek, žádné záclony a bíle vymalováno, v místnosti budete mít bílou studenou, jako je denní světlo venku.

 

 

 

Spektra 03 teplá bíláTeplé bílé světlo (cca 3000K) odpovídá světlu klasických žárovek.
Navozuje pocit klidu, tepla a pohody. Hodí se pro odpočinek a relaxaci.
Teplou bílou použijte pro rustikální interiéry, nasvětlení dřeva, nasvětlení stropu, odpočinkové zóny, obývací pokoj nebo prostředí s teplými barvami.
V přírodě je teplá bílá barva (většinou barevné teploty výrazně méně než 3000K) barvou západu a východu slunce nebo barvou svíčky a plamene ohně. Teplé bílé světlo proto máme spojeno s se začátkem nebo koncem klidové fáze dne. V industriální době úlohu ohně zastoupily svíčky, petrolejky, plynové lampy a posléze klasická vláknová žárovka. Fyziologický význam klidu pro nás však zůstal. Všechny vyjmenované světelné zdroje jsou spojeny i s vývinem tepla, které bylo naším předkům vzácné a tento atavismus v nás zůstal dodnes. Proto tak milujeme romantické světlo svíček, pohled do plápolajících plamenů, domácí krby a rádi se vyhříváme na slunci, i kdyby to bylo jen za oknem.